Çocuk Halısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar için tasarlanmış çocuk halısı modelleri cıvıl cıvıl halleriyle oldukça ilgi çekicidir. Çocukların hayatımızdaki yerleri değer biçilmeyecek kadar önemlidir. Bizim için kendimizden bile çok daha fazla değerli olan çocuklarımıza her şeyin en güzelini ve en sağlıklısını vermek isteriz. Bu sebeple onların yaşam alanlarını onlar için en güvenilir hale getirmeye çalışırız. Çocukların hayatlarının büyük bir kısmını geçirdikleri odalarını tasarlarken çocukların en rahat şekilde hareket edecekleri mobilyaları ve eşyaları almaya çalışmaktayız. Çocuk odası halıları odaların çok daha güzel görünmesine yardımcı olabileceği gibi bu odalar sayesinde çocukların kişisel ve ruhsal gelişimine de katkıda bulunmuş oluruz. Bu sebeple halı seçimi yapılırken çocukların yaşı, kişiliği ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı ve bu özelliklere uygun halı seçimi yapılmalıdır.


Çocuk Odası Halılarının Hijyenik OlmasıEvlerde hijyen konusunda en çok dikkat edilmesi gereken eşyalar arasında halılar gelmektedir. Halılar kaliteli olmazsa ve belli bir zaman aralığında temizlenmelidir. Bunlar yapılmazsa halılar, içlerinde oluşacak bakteriler sebebiyle pek çok hastalığa davetiye çıkartabilmektedirler. Evlerde tüm halılar için bu durum söz konusu iken çocuk odası halısı için temizlik ve hijyen zorunluluk halini almaktadır. Son yıllarda halıların üretiminde oldukça farklı yöntemler kullanılmaya başlanmış ve bu yöntemlerle ortaya çıkan halılar sağlıklı halılar olarak tercih edilmektedir. Halıların dokunmasında kullanılan düşük yüzey gerilimi oluşturma yönteminde halı tüyleri kısa tutulmakta ve toz parçacıklarının halının yüzeyinde kalması sağlanmaktadır. Böylece kirler halının içine giremeyeceği için çok daha hijyenik olacaktır.


Halıların Yumuşak Bir Yapıda Olması Narin Ciltler İçin GereklidirÇocuklarımızın bedenleri çok yumuşak ve narin olduğu için en küçük bir darbede veya sürtünmede zarar görebilmektedir. Çocukların odası hazırlanırken göze hitap etmesin yanında çocuğun odada yerde oyuncakları ile vakit geçireceğinin de düşünülmesi gerekmektedir. Bu sebeple yumuşak dokulu ve çocuğa zarar vermeyecek dokuda bir çocuk halısı tercih edilmelidir. Böylece çocuk istediği kadar bu yumuşak halının üzerinde oyununu oynayabilir ve zarar görmez. Çocukların odaları için pek çok marka bu özelliklere sahip halılar tasarlamıştır. Bu halılar fiyat olarak diğer halılara oranla biraz daha yüksek olsa da çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için bu ücreti ödemeye değer.


Çocuk Odalarında Tercih Edilmemesi Gereken Halı Özellikleri


Halılar uzaktan bakıldığında çok canlı, renkli ve yumuşak görünebilmektedir. Bu halılarda halıların peluş ve kadife halı olmamasına dikkat edilmelidir. Bu çeşit halılar ilk başlarda yumuşak bir yapıya sahip olsalar da zamanla içleri temizlenirken sıkıntılar oluşmaya başlamaktadır. Peluş ve kadife çocuk odası halıları içlerinde çok fazla kir ve toz barındıracağı çocukların odasına konulmaması ve sürekli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.


Çocuk Halılarında Kullanılan Figürlerin ÖnemiÇocuk odası halılarının tercihinde halıların üretildiği hammaddenin kaliteli olmasının çok büyük önemi bulunmaktadır. Bunun yanında halılarda çocukların gelişimini sağlayacak figürlerin kullanılması halıların kalitesini arttıracaktır. Çocukların psikolojisini olumlu yönde etkileyen ve gelişimlerine katkıda bulunan halıların çocuk odası halısı olarak tercih edilmesi uygun olmaktadır. Çocuklar için özel olarak tasarlanmış kahramanlar figürlü halılar dışında yapboz olarak hazırlanmış halılar da dikkat çekmektedir. Halı tercihinde halının kalitesi ile halının fiyatının uyumlu olduğu da bilinmektedir. Yani ucuz, kalitesiz ve sağlıksız halının yerine biraz daha pahalı ama sağlıklı ve kaliteli halı almak çocuklarımızın sağlığı adına oldukça önemli bir tercih olacaktır. Çocuk odası halıları cıvıl cıvıl modelleri ile onların canlılığını ve masum hallerini yansıtmaktadır.